דלקת בערמונית בראי הרפואה המשלימה

בניגוד לבעיות בבלוטת הערמונית (פרוסטטה) האופיינית לגברים בני 50+ – דלקת בערמונית מתרחשת גם אצל גברים צעירים בהרבה. במאמר זה נבין מהי הדלקת, מה דרכי הטיפול בה, וכיצד הרפואה המשלימה מתייחסת אליה.

מהי דלקת בערמונית?

דלקת בערמונית, או בשמה הרפואי פרוסטטיטיס, היא בעצם שם לקבוצה של מחלות דלקתיות בבלוטה זו. היא יכולה להיות זיהומית, תוצא של חיידקים, או שלא כתוצאה מזיהום. במקרה האחרון לא ברור מה הגורם לבעיה, ובין ההשערות – גורמים פסיכוסומטיים כמו לחץ נפשי, פעילויות שפוגעות בערמונית (למשל, רכיבה מרובה על אופניים), או בעיות במערכת השתן שגורמות בין היתר לדליפת שתן לתוך הערמונית. דלקת זו יכולה להופיע גם אצל גברים צעירים – בשנות ה-20 וה-30 שלהם – והיא שכיחה מאוד.

גורמים

גורמי הסיכון העיקריים לדלקת הם מגע מיני בתוך פי הטבעת וכל פעילות חודרנית, הפרעה במתן שתן בגלל סיבות אנטומיות (למשל היצרות השופכה), כניסת שתן מזוהם לצינוריות הערמונית, תגובה חיסונית ברקמת הערמונית, כאבים בחיבור שריר האגן לעצמות האגן, חיידקים מהצואה שהגיעו לערמונית, ועוד.

נהוג לחלק את דלקות הערמונית לארבע קבוצות: 

דלקת חיידקית חריפה (Acute bacterial prostatitis): נגרמת על ידי זיהום בערמונית כאשר מוקד הזיהום נקודתי וברור, ולכן הוא גם קל לאבחון. הוא כולל בדרך כלל זיהום של דרכי השתן התחתונות. פתוגן האי-קולי הוא הגורם לדלקת זו ברוב המקרים.

דלקת חיידקית כרונית (Chronic bacterial prostatitis): השכיחה ביותר מבין דלקות הערמונית. במקרה זה לא מדובר בזיהום דלקתי. יש לה נטייה להופיע שוב ושוב, בעיקר אצל חולים עם היסטוריה של זיהומים בדרכי השתן. היא מתבטאת בשלל תסמינים שיחד יוצרים תחושה של כאב באגן. תסמינים אלה, שעוצמתם משתנה, זהים לדלקת חיידקית, בלי הופעה של חום.

תסמונת האגן הכואב (Chronic pelvic pain syndrome): מתאפיינת בתלונות של כאב מתמשך של האגן, כאבים באזור הנקבים ומעל עצם החק המקרין לפין ולאשכים, למפשעה ולגב התחתון.

דלקת ערמונית לא מורגשת (א-תסמינית: Asymptomatic inflammatory prostatitis): כשמה כן היא – האדם לא סובל מתסמינים כלשהם. היא מתגלה אגב בדיקה שגרתית או בדיקת פוריות.

תסמינים

במקרה של דלקת ערמונית אקוטית ממקור חיידקי – התסמינים מופיעים בבת אחת וכוללים חום, כאבי גוף, כאבים במתן השתן או קושי במתן השתן (לעיתים קרובות תסמינים אלה דומים לתסמיני דלקת בדרכי השתן ולכן יש לשלול זיהום בדרכי השתן או בכליות).

במקרה של דלקת כרונית – התסמינים השונים מקשים על אבחון וטיפול בבעיה. בין התסמינים הבולטים: צריבה בשופכה, כאב בהשתנה (לעיתים עד כדי אצירת שתן), כאב בשפיכת הזרע, כאב באברי המין, דלקות נשנות בשלפוחית השתן, תכיפות במתן השתן, קושי להתאפק, כאב באגן, בגב התחתון ובישבן, זרם שתן חלש, חום גבוה (מעל 38), בעיות בחשק המיני ובתפקוד המיני, הגדלה של הערמונית.

רוב אלה שיסבלו מדלקת בערמונית מועדים לדלקת כרונית עם תסמינים שבאים והולכים בעוצמה משתנה במשך כמה חודשים. תופעות הלוואי של הדלקת הן כאב מפרקים, כאב שרירים ועייפות.

(דלקת בערמונית (פרוסטטיטיס

אבחון

היות שדווקא הדלקת הנפוצה מכולן – הכרונית – היא הקשה ביותר לאבחון, הרופא ינקוט צעדים שונים כדי להגיע לאבחון כמה שיותר מדויק. בין היתר: בדיקה רקטלית של הערמונית, שלילת אבנים וזיהום בדרכי השתן, בדיקות דם ושתן לאיתור זיהום חיידקי, אולטרסאונד, ועוד.  

דלקת בערמונית – טיפול קונבנציונלי

במידה והדלקת חיידקית – הטיפול הוא אנטיביוטי, ולעיתים גם טיפול ניתוחי לניקוז המוגלה שבערמונית, ובמקרים של אצירת שתן – צנתור שמקל על ניקוז הערמונית.

במקרה של דלקת כרונית – אנטיביוטיקה לא תועיל ולכן הטיפול הוא בתסמינים: נוגדי כאבים, חימום המקום, תרופות ממשפחת חוסמי אלפא להרפיית השרירים סביב השופכה כדי להקל על זרימת השתן, או תרופות מרפות שרירים אחרות כדי למנוע את התכווצות שרירי האגן, תרופות נוגדות דלקת, עיסוי מקומי (של הערמונית, החיץ בין הנקבים ושרירי רצפת האגן).

אם הדלקת אינה מורגשת – אין צורך בטיפול כלשהו.

דלקת ערמונית – טיפול טבעי

הטיפול הטבעי (המכונה גם אלטרנטיבי לרפואה המערבית) נמצא כיעיל במיוחד במקרי דלקת הערמונית. הוא מתמודד עם דלקת הערמונית בדרכים שונות, מתוך מטרה להעניק טיפול מקיף ומועיל לטווח ארוך, תוך השבת איכות החיים והתפקוד המיני שנפגע. הוא יעיל במיוחד כשמדובר בדלקת ערמונית כרונית, ואז ישלב דיקור סיני, צמחי מרפא ותזונה בריאה. תוצאות הטיפול תיראינה כבר לאחר כמה שעות או ימים לאחר הטיפול.

הטיפול הטבעי לא מטפל רק בסימפטומים אלא מנסה לטפל בשורש הבעיה. הוא מכוון לריפוי הדלקת, לסייע למערכת החיסונית של הגוף (בין היתר – כדי לחזק את הגוף המוחלש לאחר טיפולים אנטיביוטיים), לאזן את המרידיאנים – קווי האנרגיה שעוברים לאורך הגוף ונפגעים בזמן דלקת הערמונית – באזור האגן והחלק התחתון של הגוף כדי שהדלקת לא תחזור. איזון התפקוד של האיברים בפלג הגוף התחתון (הערמונית, דרכי השתן, איברי המין) נועד לשפר את התפקוד הזה ולמנוע הישנות הכאבים באזור.

כמו כן הטיפול הטבעי מקל על הכאבים, זאת באמצעות סילוק הרעילות מהגוף ו"ניקוז" החום ("לחות חמה", בלשון הרפואה הסינית) מהאזור הכואב (האגן), חיזוק זרימת הדם לאזור זה ופתיחת צירי האנרגיה (צ'י) המגיעים אליו באמצעות דיקור.

שיטות טיפול טבעיות

דיקור סיני, מהווה טיפול מסורתי עתיק יומין ברפואה הסינית, משמר את האיזון האנרגטי של הגוף, שנפגע פעמים רבות ומוביל לבעיות גופניות ונפשיות. הדיקור נעשה בנקודות מפתח לאורך מסלולי האנרגיה (מרידיאנים) באמצעות מחטים חד-פעמיות (למניעת סכנת זיהום).  

היות שפעמים רבות הדלקת הכרונית חוזרת בגלל מצבי סטרס, הטיפול הטבעי נועד להפחית גם מהמתח הנפשי.

תזונה נכונה – צריכת מזון נוגד דלקת והפחתת מזון מעורר דלקת, תוספי תזונה (כמו אבץ ואומגה 3 המטפלים במערכת המין הגברית ומחזקים את המערכת החיסונית) וצמחי מרפא משלימים את הטיפול הטבעי כדי להקל על התסמינים של דלקת הערמונית והישנותה.

עיסוי סיני – עיסוי ארומטי, שיאצו, טיפול בלחיצות – באזור הערמונית והפתחים מסייע לטפל בכאב, לשפר את זרימת דם לאזורים אלה ולהפיג את הסטרס שכאמור פעמים רבות גורם לדלקת הערמונית הכרונית.

הטיפול הטבעי מותאם לכל אדם בהתאם למאפייניו הגופניים והנפשיים. בהתאם להם יותאמו למטופל פורמולות (בנוזל או בכמוסות) וחליטות צמחי מרפא, לצד שימוש בשמנים אתריים לטיפול בבלוטת הערמונית ובסביבתה.

נקודת האור – מרכז טיפולים רב תחומי

נקודת האור, מרכז טיפולים רב-תחומי הינו מרכז ראשון מסוגו בישראל המציע חוויית טיפול שלמה והוליסטית, ברובד הגופני והרגשי. אצלנו תקבלו הכוונה וייעוץ מצוות מטפלים מומחים בדיקור סיני, טיפול בפרחי באך, צמחי מרפא, נטורופתיה, רפואה סינית, ייעוץ תזונתי, ועוד.

כמי שרואים את חוויית המטופל כערך עליון, וכדי להתאים למטופל את הטיפול הטוב ביותר עבורו, אנו מציעים למטופלים התאמת מעטפת טיפולית אישית, ומעמידים לרשותם היצע רחב של מטפלים עצמאיים.

אז אם גם אתם מחפשים תשובה כוללת ויעילה לדלקת בערמונית – אתם מוזמנים לפנות אלינו:

טל' 055-9178811, השייטת 4, נס ציונה.

עוד טיפולים במרכז נקודת האור

רפואה משלימה - נקודת האור

הטיפולים במרכז לטיפולים רגשיים וייעוץ בנקודת האור

רפואה משלימה רחובות, פסיכותרפיה רחובות, טיפולים רגשיים רחובות, nlp רחובות, טיפול רגשי לילדים ברחובות – נס ציונה, ייעוץ זוגי נס ציונה רחובות, גישור רחובות, ייעוץ קריירה רחובות, דיקור סיני רחובות, רפלקסולוגיה רחובות, טווינה רחובות, שיאצו רחובות, רייקי רחובות, נטורופתיה רחובות, פרחי באך רחובות, ריברסינג רחובות, דיקור קוסמטי רחובות, עיסויים ברחובות, עיסוי שוודי רחובות, עיסויי בהיריון רחובות, עיסוי רפואי רחובות, עיסוי רקמות רחובות,דיאטנית רחובותתנועה ויציבה רחובות, פלדנקרייז רחובות, פיזיותרפיה לשיקום רצפת האגן רחובות,רפואה משלימהייעוץ קריירה, ייעוץ תעסוקתי, קליניקה להשכרה,  טווינה, שיאצוריברסינג, דיקור קוסמטי, עיסוי שוודיעיסויי בהיריון, תנועה ויציבה.

אנו רואים את חווית המטופל כערך עליון. נקודת האור עובדת בשיתוף עם מספר רב של מטפלים עצמאים במטרה להתאים למטופל את הטיפול הטוב ביותר עבורו, תוך הקפדה על התאמת מעטפת טיפולית אישית לבעיה הרפואית שלך.