טיפול רגשי לילדים – מוזמנים למרכז נקודת האור

כהורים, אנו רוצים את הטוב ביותר עבור ילדנו. אנחנו עושים כל שביכולתנו על מנת להגן ולשמור עליהם. עם זאת, לצערנו ילדים רבים חווים קשיים התנהגותיים ורגשיים ואף אירועים טראומתיים אשר עשויים להשפיע מאד על תפקודם בחברה, בלימודים או במשפחה.

טיפול רגשי בילדים הוא נושא טעון שלהורים רבים לא קל לעסוק בו או לדבר עליו. אך מחובתנו כהורים וכמטפלים להעלות אותו לסדר היום ולשוחח עליו בפתיחות וברגישות.

הצוות המקצועי שלנו במרכז נקודת האור בנס ציונה ורחובות, בחר הפעם לרכז עבורכם את כל המידע הנחוץ על טיפול רגשי בילדים בהתאם לגיל, לצד טיפול דיאדי, התפתחותי ופסיכותרפי.

מהו טיפול רגשי לילדים?

מטרתו של טיפול רגשי או טיפול פסיכולוגי לילדים היא לתת לילד כלים להתמודדות אדפטיבית יותר ולעזור לו לפתח את יכולותיו בצורה המיטבית.

קשיים של ילדים מושפעים רבות מגילם ועלולים להשפיע על ההתפתחות התקינה. לרוב בגיל צעיר יופיעו קשיים בחינוך שקשורים להתפתחות נורמטיבית, כגון בעיות בשינה או בעיות באכילה, בהרגלי עשיית הצרכים ומשמעת, דרך קשיים ובעיות הקשורות להתפתחות כגון הפרעת קשב וריכוז (ADHD), קשיי התנהגות ועוד.

טיפול רגשי לילדים – אופן הטיפול

טיפול רגשי לילדים מותאם ליכולות ולמאפיינים הייחודים של תקופת חיים זו. מכיוון שילדים מתקשים להביע רגשות מופשטים ולארגן את תחושותיהם באופן מילולי, צוות המטפלים במרכז נקודת האור מתאים את הטיפול לשפת הילדים ומנגיש אותו באמצעות משחק המאפשר לילד להביע את רגשותיו בדרך מהנה ובלתי מאיימת. המשחק מותאם לגילו של הילד.

סוגי טיפול רגשי בילדים

טיפול דיאדי- טיפול אשר מיועד לגילאים הרכים. הטיפול יהיה משולב באופן מלא עם ההורים. המטפל ייפגש באופן קבוע עם הילד או התינוק והוריו, יבחן את התקשורת והחיבור ביניהם וידריך את ההורים במקומות בהם הילד חווה קשיים. סוג טיפול זה מתאים משנת החיים הראשונה של הילד.

טיפול התפתחותי- אבחון וטיפול בבעיות התפתחותיות אצל ילדים בכל הגילאים, עד גיל 18, באופנים רבים ומגוונים. כמובן שהטיפולים מתייחסים לכל ילד בנפרד ולכל סוג של בעיה התפתחותית בנפרד.

המפגשים במרכז נקודת האור נעשים יחד עם ההורים והפעוט.
המטפלים ההתפתחותיים שלנו יכולים לסייע במתן מרחב לחשיבה, הכוונה המותאמת להורים לכל המשפחה ,תוך מתן דגש על שלבים התפתחותיים הכרחיים והבנת הטמפרמנט והייחודיות של כל תינוק / פעוט. יחד נבנה תוכנית בהתאם לשלבים התפתחותיים, המסייעים לקדם את התינוק ולחזק את ביטחונו ותחושת היכולת.

פסיכותרפיה לילדים- טיפול עם הילד וההורה:
טיפול במשחק ושימוש בשיח טיפולי התואם את גיל הילד. במהלך המשחק צפים ועולים קשיים רגשיים שונים, כאשר למטפל מתאפשרת עבודה טיפולית עם תכנים אותם הילד בוחר לשתף .באמצעות המשחק והיצירה ניתן להבין טוב יותר את עולמו הפנימי של הילד וליצור חשיבה  לגבי שינוי והתפתחות. יחד נשוחח על הקושי של הילד נגדיר עבור הילד את קשייו בצורה המתאימה לגילו  ויכולותיו ונבנה תוכנית להתמודדות עם הקושי.

הדרכת הורים וטיפול רגשי- הטיפול הרגשי בילדים נסמך לרוב בליווי והדרכת הורים. באמצעות מפגשים משותפים מדי שבוע נוצר ליווי מקצועי ומשמעותי להורים על מנת שיקבלו כלים נגישים לתמוך בילדיהם באופן מדויק יותר ולהובילם אל שינוי והתחזקות. תוך הבנת הקושי ההורי, ללא שיפוטיות אלא מתוך ליווי המאפשר התבוננות משותפת.

 באילו מקרים טיפול רגשי עשוי לסייע?

טיפול רגשי בילדים יכול לעזור במצבים רבים, ביניהם:

  • קשיים בלימודים
  • טיפול בהפרעת קשב וריכוז
  • בעיות חברתיות
  • התמודדות עם חרדות אצל ילדים
  • טיפול בכעסים והתפרצויות זעם
  • בעיות אכילה ושינה
  • בעיות התנהגות 
  • קשיים ובעיות במשפחה
  • הסתגלות למצבים ושינויים ועוד.

כל ילד וכל משפחה צריכים מענה אישי להם, על לכן חשוב שהטיפול יתחיל מאבחון רגשי והערכה מעמיקה של הקושי ושורשיו על מנת לאפשר ולהתאים את הטיפול המתאים ביותר לילד ולמשפחה.

 טיפול רגשי במרכז נקודת האור לעומת קופות החולים

אנו מאמינים , כי ממש כמו בתחומים אחרים, טיפול רגשי לילדים מצריך גישה הוליסטית – מערכתית המתחשבת בסביבתו של הילד, משפחתו ובכוחותיו שלו.
בקופות החולים עובדים לא מעט מטפלים, אך ברוב המקרים לא ניתן לבחור את המטפל המתאים, אלא יש לקבל את הטיפול מהמטפל הפנוי באותה העת. אז נכון, הטיפול בקופות החולים מתאים לרוב לכל כיס, אולם לעיתים קרובות חסרים את היחס האישי וההתאמה האישית, שכה חיוניים להצלחת הטיפול

טיפול רגשי בגישה הוליסטית המשלבת טכניקות יצירתיות

טיפול רגשי בילד תלוי בין השאר, בגיל הילד, במין הילד ובשלב ההתפתחותי בו הוא נמצא. לעיתים קרובות הטיפול לא יתבסס על שיחות בלבד, ויחייב שילוב של גישות וטכניקות מגוונות ויצירתיות.

מחפשים טיפול רגשי לילדים בנס ציונה – רחובות? במרכז נקודת האור בנס ציונה עובדים  אנשי מקצוע, המתמחים בטיפול בילדים ובעלי ידע וניסיון בהתאמת הטיפול לילד, ליכולותיו ולצרכיו.

 ההחלטה והחששות בעקבות פנייה לטיפול רגשי לילדכם

הפנייה וקבלת ההחלטה לטיפול רגשי עבור ילדכם יכולה להציף לא מעט חששות ושאלות רבות,

החל מביקורת או תחושת אשמה ועד לדאגה.

חשוב שתדעו שתחושות אלו הן לגיטימיות ואף טבעיות ומובנות אך חשוב לזכור שהצורך בטיפול אינו מעיד על כמות ההשקעה בילדכם או על איכות החינוך שהענקתם לו בבית.

אנו המבוגרים חושבים שלילדים שלנו אין דאגות כי הם למעשה חיים בעולם קסום משל עצמם אבל זוהי השערה לא נכונה כלל, כיוון שגם בעולם שלהם קיימת האפשרות שיחוו תקופה קשה ומאתגרת.

בנוסף, חשוב לזכור שטיפול רגשי לילדים מתאים למנעד רחב של המצבים. החל ממצב פשוט ויומיומי ועד למצב קיצוני יותר, הקורה באופן פתאומי או מתמשך.

מהו השוני בין טיפול ריגשי בילדים לבין מבוגרים ?

טיפול רגשי לילדים נעשה באמצעות אמצעים השלכתיים המאפשרים לילד להביע את עולמו הפנימי ללא צורך במילים. המשחק למשל הוא אמצעי מצוין עבור זה.

לעומת זאת, אצל מבוגרים הטיפול יכול להתבצע גם באמצעות שיחות.

בנוסף, מבוגרים מגיעים לטיפול מכל מני סיבות, כמו לספר על המצוקה, לקבל זווית נוספת על הסתכלות לגבי החיים, לצמוח, להתפתח, למצוא פורקן רגשי ועוד..

לרוב הילדים מגיעים לטיפול כי ההורים אמרו להם להגיע. הם לא מגיעים לטיפול מיוזמתם. לכן, חשוב מאוד שההורים ישתפו פעולה בכל שלבי התהליך ובכך יתרמו להצלחת הטיפול.

חשוב מאוד לזכור שברוב המקרים ילדים מתמודדים לבד עם הבעיות שלהם ומסתדרים. אך טיפול מתאים יאפשר לילד לא רק לשרוד את המשבר הזה ולחכות למשבר הבא, אלא גם להתגבר על כל דבר הפוגע באיכות החיים שלו או בתפקוד היומיומי שלו בעתיד.

טיפול רגשי לילדים מאפשר להם לצמוח, להתקדם ולהתפתח מתוך מצבים או קשרים ובכך, מעניק ביטוי לכוחות הבריאים בנפשו של הילד.

 

דילוג לתוכן