ייעוץ זוגי – כל מה שחשוב לדעת

ייעוץ זוגי – כל מה שחשוב לדעת

אולי אתם לא מצליחים לתקשר כמו שצריך, רבים ליד הילדים ואפילו המילה גירושים נזרקה לאוויר – כל אלה מהווים סימן לכך שקיימת בעיה בזוגיות אשר מחייבת פתרון. אם ניסיתם להתמודד לבדכם ואתם חשים שזה פשוט "גדול עליכם" , פנייה לקבלת ייעוץ זוגי היא כמובן השלב הבא. כל זוג שניסה את הפתרון הזה מופתע לגלות שעולם הייעוץ הזוגי בישראל מפותח ורווי, וקשה מאוד להתמצא בו, בייחוד למי שנמצא ברגע לא יציב ומבולבל בחייו. אז למה נועד ייעוץ זוגי? וכיצד בוחרים יועץ? כל זאת ועוד בכתבה שלפניכם.

בואו נעשה סדר- מה זה ייעוץ זוגי בכלל?

אז בואו נעשה קצת סדר: טיפול זוגי מיועד על מנת לסייע לזוגות לפתור קונפליקטים ולהתמודד עם מצבי לחץ ומשבר הקשורים לחיים הזוגיים. אלו יכולים לנבוע כתוצאה מתקשורת לקויה, בדידות רגשית, קשיים בהורות, מאבקי כוחות, משברי אמון בעקבות בגידה, ביקורתיות, רכושנות, קנאה, ריחוק מיני, מאבקי כוחות, חוסר הסכמה על חלוקת התפקידים והמטלות בבית, קשרים בעייתי עם משפחת בן הזוג, משבר חיים כמו מוות של אדם קרוב, פיטורין, מעבר למקום מגורים אחר, מחלה ועוד. 

כיצד מתנהל ייעוץ זוגי?


לכל יועץ ומטפל זוגי יש את הטכניקות שלו ואת דרכי הטיפול שבהן הוא בוחר לעבוד. חשוב לדעת שהטיפול אינו מתמקד בעבר, אבל המטפל לוקח בחשבון את ההשפעות של אירועים שהתרחשו בעבר על המערכת הזוגית. תפקידו של היועץ הזוגי הוא לא לחנך ולשפוט את בני הזוג, כי אם להעלות שאלות ולהציג דרכי פעולה אפשרויות שיסייעו לבני הזוג לשפר את הקשר הזוגי שלהם. בדרך כלל הטיפול מתקיים עם שני בני הזוג, אך ישנם מטפלים הבוחרים לקיים במקביל שיחות בנפרד עם כל אחד מבני הזוג. לרוב ייעוץ זוגי מתקיים באופן קבוע אחת לשבוע ובשעות קבועות. כך בני הזוג יכולים להתכונן מראש לפגישה, להיות מחוייבים לתהליך ולפנות את הזמן לטובת הטיפול. 

למי מתאים ייעוץ זוגי?

טיפול זוגי זוגי מתאים לזוגות אשר הגיעו מסיבות שונות למשבר ביחסיהם, אך שני בני הזוג מחויבים ורוצים להמשיך את מערכת היחסיים. מדובר זוגות אשר מעוניינים לשפר את מערכת היחסים ביניהם וליצור דפוסי תקשורת יעילים יותר.

מטרת העל של ייעוץ זוגי

מטרת ייעוץ זוגי היא לעזור לבני הזוג לפתור קונפליקטים בנושאים שונים: חברתיים, רגשיים, מיניים וכלכליים. יצירת ערוץ תקשורת בריא בין בני הזוג על-מנת להרגיע את הרוחות, לשנות דפוסי התנהגות בלתי אדפטיביים ולעודד צמיחה ושינוי. ייעוץ זוגי אינו נועד רק לזוגות אשר נמצאים במשבר, הוא יכול להועיל לשיפור חיי הזוגיות באופן כללי. בעזרת הייעוץ לומדים בני הזוג להסתכל על המצב מנקודת מבט שונות, ובכך להבין יותר טוב יותר אחד את השנייה.

יועץ זוגי חייב להימנע מלתת המלצה על סיום הקשר (אלא במקרים חריגים כמו אלימות). עליו לאפשר לבני הזוג לבחון יחד את פוטנציאל הקשר הזוגי שלהם, ולהחליט אילו שינויים הם מוכנים לעשות כדי לשפר את מערכת היחסים ולחזק אותה. יחד עם זאת, המטרה היא לא בהכרח להישאר נשואים ״בכוח״, אלא להציף את הבעיות העמוקות שישנן בקשר הזוגי כדי לנסות ולפתור אותן. גם אם החלטתם לסיים את הקשר, ייעוץ זוגי יאפשר לכם לעשות זאת תוך אמפתיה וכבוד הדדי אחד כלפי השנייה. 

כיצד הופכים את הטיפול הזוגי להליך מוצלח?

חשוב מאוד כי בני הזוג יבינו את ערכו המוסף של הטיפול הזוגי ואת היתרונות שלא ניתן להשיג בלעדיו.  הם שותפים פעילים בתהליך ועליהם להיות מגויסים ולרצות לחזור למסלול של אושר והצלחה זוגית. יתרה מכך, ייעוץ מוצלח אינו תלוי רק ביועץ, אלא גם בבני הזוג עצמם. ככל שבני הזוג יהיו מחוייבים לטפל בבעיות במערכת היחסים שלהם, כך סיכויי ההצלחה של הטיפול הזוגי יגדלו. חשוב לזכור שהצטברות של כעסים ורגשות שליליים אחרים עלולים לגרום לפיצוץ בין בני הזוג ולהרס הקשר, ולכן אסור לבני הזוג להתעלם מהבעיות משום שהן לא ייפתרו מעצמן. יש להתמודד מולן בעזרתו של היועץ הזוגי, שמאפשר לבני הזוג לבטא את הרגשות שלהם תוך הכלה וקבלה. 

ממש כמו שכדורסלנים מחוייבים להתאמן בין משחק למשחק כדי להצליח, כך גם בני הזוג צריכים להתאמן על הזוגיות שלהם בין טיפול לטיפול. עליכם להעלות את הנושאים שעליהם שוחחתם במהלך הטיפול ולהמשיך לעבוד על הזוגיות שלכם גם מחוץ לחדר הטיפולים, על מנת לקדם ככל שניתן את הצלחת התהליך. 

חשוב לשמור על סבלנות ולא לצפות לפתרון קסמים. מדובר בתהליך ממושך ומורכב שלוקח יותר מפגישות בודדות. בסופו של דבר, אם תאמצו אורך רוח אתם תוכלו ליהנות מהתוצאות. 

כיצד מחליטים על סיום ייעוץ זוגי?

חשוב לציין שאי אפשר לקבוע מראש כמה פגישות יכלול הייעוץ, משום שהדבר תלוי בהרבה מאוד גורמים ומשך התהליך משתנה בין הזוגות. בני הזוג רשאים להחליט בכל שלב על סיום הטיפול הזוגי. בדרך כלל זוגות יחליטו על סיום ייעוץ זוגי כאשר המטרות שלשמן הם הגיעו הושגו, והם מרגישים שחל שיפור בתקשורת ביניהם וביכולת הקבלה והאמפתיה. ישנם זוגות שבוחרים מדי פעם להגיע לייעוץ זוגי גם לאחר שהטיפול הרשמי הסתיים, זאת על מנת לשמר את השינויים שהצליחו להשיג ולהתמודד עם משברים שעלולים להגיע. 

כיצד בוחרים את היועץ הזוגי המתאים לכם?

חשוב קודם כל להבין מה הדגשים עבורכם כאשר אתם פונים לטיפול זוגי . יש כמה נקודות שאפשר וכדאי לבדוק שלא קשורות בהכרח להמלצות.

גישה טיפולית: קראו באתר או בדף הפייסבוק, צפו בסרטונים ושאלו את עצמכם האם אתם מתחברים לאופן ההצגה של הדברים? האם המסר ברור לכם? שימו לב האם עולם התוכן רלוונטי, המאמרים, סיפורי ההצלחה השונים. בדקו האם האופן בו המטפלים מתמודדים עם פתרון משברים יכולים להתאים לכם ולעזור לכם להתחיל את דרככם לייעוץ זוגי שבאמת יעזור. 

מרחק וזמן: היכן מתקיים הייעוץ, מהן שעות הפעילות.  ישנם אנשים אשר מעדיפים טיפול קרוב לבית יש כאלה המעדיפים ומוכנים לנסוע רחוק יותר. נסיעה אל הטיפול ומהטיפול הופכת להיות חלק מזמן האיכות ולעתים קרובות שווה לבחור מטפל שהנסיעה אליו אורכת יותר זמן.

ייעוץ זוגי מחיר: עלות פגישת ייעוץ זוגי נקבעת על ידי המטפל הזוגי הספציפי בו תבחרו ומשתנה ממטפל אחד לאחר. כל מטפל קובע עלויות מעט שונות, ולכן לא ניתן לקבוע באופן חד משמעי מהו המחיר למפגש ייעוץ זוגי. מומלץ לברר על ייעוץ זוגי מחיר ודרכי התשלום כבר במפגש הראשון.

שירות וזמינות: בדקו האם הטיפול כולל רק מפגשים או שגם תמיכה טלפונית אם נדרש.

שיחת טלפון להתרשמות: אנו ממליצים לערוך שיחת טלפון ראשונית לצורך התרשמות ובדיקת התאמה הדדית. חשוב לציין בשיחה מהי המטרה העיקרית שלכם ומה אתם שואפים להשיג במסגרת הטיפול הזוגי. 

אם כבר התחלתם ייעוץ זוגי, אבל אתם מרגישים שאתם לא מתחברים למטפל מכל סיבה שהיא, זכותכם המלאה להחליף אותו ולבחור ביועץ אחר. זאת השקעה חשובה שאתם עושים עבור הזוגיות שלכם ואסור לכם להתפשר. 

סובלים מקשיים במערכת הזוגית? חוששים לבצע שינוי? צוות מרכז ״נקודת האור״ המתמחה במתן טיפול זועי רחובות-נס ציונה, יסייע לכם להסתכל על מצבכם מנקודת מבט שונה, וישפר את מערכת היחסים ביניכם.

שירות וזמינות: בדקו האם הטיפול כולל רק מפגשים או שגם תמיכה טלפונית אם נדרש.

שיחת טלפון להתרשמותאנו ממליצים לערוך שיחת טלפון ראשונית לצורך התרשמות ובדיקת התאמה הדדית.

סובלים מקשיים במערכת הזוגית? חוששים לבצע שינוי?

טיפולי טיפול זוגי המתקיימים במרכז נקודת האור, יסייעו לכם להסתכל על מצבכם מנקודת מבט שונה, וישפרו את מערכת היחסים ביניכם.