למנף את הקריירה בעת משבר הקורונה

משבר הקורונה כפה על כולנו שינוי משמעותי בכל מסגרות החיים: קריירה, בית, משפחה ותרבות הפנאי.

ישנם בשלב זה שלוש קבוצות עובדים:

  1. אלו אשר ממשיכים לעבוד כרגיל במשרד / אתר העבודה
  2. אלו אשר עובדים מהבית
  3. אלו אשר הוצאו לחל"ת / פוטרו

לכולם כרגע מומלץ קודם כל לקחת אויר מלוא הריאות (אפילו כמה פעמים ביום…)

זה ממש ממש בסדר להרגיש כרגע לא בסדר.

העולם עובר טלטלה. מדינות גדולות מאיתנו מושבתות וטובי המומחים לא יודעים איך זה ייגמר, אך חשוב שנזכור שמוקדש כוח עצום למציאת פתרון מהיר וטוב. אנו כרגע לא נוכל לשנות את העולם ולהחזיר את המצב לקדמותו, ואולי טוב שכך. בואו ננסה למצוא דרכים לשמור על עצמנו ביום-יום הכאוטי הזה ולעבור כל יום ביומו.

מומלץ למפות את הפעולות שניתן להמשיך ולבצע בשגרה ולייצר שגרה חדשה בפעולות ובעשיות שכרגע לא ניתן לבצע.

הממשיכים לעבוד מהמשרד:

כבר עם הכניסה למקום העבודה אנו מרגישים את השינוי: מעט אנשים במשרד, שקט ואוירה כבדה של חוסר ודאות כללית (מתי ישלחו אותי הביתה, מתי ייגמר המשבר, איך ייגמר המשבר, איך זה ישפיע עליי, עכשיו אני נדרש לבצע משימות שלא נדרשתי להם קודם וכו').
שוב, בואו ננשום עמוק שנייה לפני שנכנסים למשרד ונחליט שהיום הולך להיות יום טוב.

נקפיד לקום מהכיסא אחת לשעה ולחלץ עצמות, לשתות, לשים מוזיקה שמחה ברקע ולשוחח עם הסובבים אותנו. זו דווקא הזדמנות להכיר קצת יותר, כשרבים לא נמצאים…

העובדים מהבית:

יש כאלו אשר שמחים על ההזדמנות לנסות לעבוד מהבית ויש כאלו אשר היו שמחים לצאת מהבית שיכול להוות כרגע סוג של "סיר לחץ". כך או כך, חשוב מאוד לייצר הגדרות ברורות ככל הניתן עם בני הבית על זמנים בהם אתם עובדים ואז מומלץ להסתגר בחדר או לייצר פינה שקטה ומובדלת.

התחילו את יום העבודה כאשר אתם לבושים בבגדי בוקר ואחרי שביצעתם את שגרות הבוקר הקבועות שלכם בבית ועם בני המשפחה.

באם אתם נדרשים לפגישה טלפונית או אינטרנטית, מומלץ להקדים במספר דקות על-מנת לוודא כי המערכות עובדות.

גם לכם אני ממליצה לקום אחת לשעה, לחלץ עצמות, לשתות ולהרים עיניים לחלון, לנשום ולא לשכוח לסיים בשעה שהגדרתם לעצמכם. כן, גם בבית חשוב ש"נכנס לעבודה" ו-"נצא מהעבודה".

מנהלים אשר נדרשים כעת לנהל עובדים ב"שלט רחוק":

חשוב היום יותר מתמיד להתעניין בעובדים שלכם. הם נמצאים בבית ועובדים מהבית, אז התעניינו במה שקורה איתם בבית (איך הילדים מסתדרים כשאי אפשר לצאת ואין מסגרות, איך הם שומרים על שגרה, איך בן/בת הזוג מסתדרים, מה הקשיים בעבודה מהבית עבורם וכו'). גם אם העובדים שלכם עצמאיים במשימותיהם, צרו איתם קשר אחת ליום לפחות והביעו התעניינות כאילו חלפתם לידם במסדרונות המשרד.
רק כאשר העובד מרגיש כי יש מי שאכפת לו ודואג לו בתקופה קשה, הוא יהיה נכון להשקיע, להתאמץ ולגלות אכפתיות בחזרה. בדוק!

היוצאים לחל"ת / מפוטרים (אבל לא רק..)

המצב אשר נכפה עלינו במסגרת המשבר מכריח אותנו להתמודד עם עצמנו ללא הסחות דעת מבחוץ. אם עד עכשיו היומיום שלנו היה כמעט אוטומטי (יוצאים לעבודה, עובדים, חוזרים, יוצאים לקניות, בילויים, חוגים וכו'), אנו מוכרחים להתמודד עם עצמנו פנימה בלי אותן "הסחות דעת" מבחוץ.

רבים מאיתנו נדרשים ליצירתיות שאולי עד כה הייתה "רדומה": איך להעסיק את עצמנו, לייצר לעצמנו שגרות חדשות, להעסיק את הילדים, איך לצלוח את התקופה ולהישאר מאוזנים כלכלית ורגשית.

ראשית, אתם לא לבד! בתקופה זו רבים וטובים מוצאים עצמם במצב זה לפיכך הוגדרו הקלות על אופן הגשת מסמכי האבטלה ונושא החל"תניקים והמפוטרים לא יורד מהכותרות.

דווקא ההתכנסות הזו בעצמנו היא הזדמנות לחשוב ולשאול שאלות על ה"קבועים והברורים" בחיינו התעסוקתיים: מי אנחנו כיום? מה באמת אנחנו רוצים לעשות בחיינו? מה עושה לנו טוב? איך נרצה לראות את הקריירה שלנו ואת חיינו מעתה והלאה.

בעולם הייעוץ וליווי בתהליך לשינויים נוהג לומר כי שינוי מוביל לשינוי: כאשר שינוי מבחוץ נכפה עלינו, אנו נדרשים לשינוי והסתגלות אשר מייצרים עוד ועוד שינויים גם בתחומים ומעגלים נוספים. ו-היי, אנחנו באביב, הטבע מסביבנו מתחדש ומשיל את החורף מעליו. זה לא רע להתחדש עכשיו יחד איתו 🙂

בתהליך ייעוץ קריירה (אשר ניתן לבצעו און-ליין או בפגישות בקליניקה עפ"י הוראות משרד הבריאות) אנו מבררים ביחד מה עובד טוב, מה פחות עובד ורלוונטי, מאתרים כישורים ישנים וחדשים, מגדירים רצונות וכיוונים, ממפים תוך כדי שאילת שאלות עד מה שעד כה היה ברור ומשילים בעדינות את הקביעות על חיינו התעסוקתיים תוך תפירה משותפת של מה שיכול להיות טוב ונכון עבורנו כעת.

התהליך משלב חקירה פנימית משותפת ומעמיקה, לצד מתודות פרקטיות לכיוונים, מקצועות ותחומים, תוך ליווי בתהליך חיפוש עבודה / עיסוקים נוספים, ליווי ואימון לראיונות עבודה והליכה משותפת בדרך החדשה אשר תבחרו לכם.

שנדע ימים טובים ושנצא מחוזקים!

שלכם, רעות מאיר
יועצת קריירה 

 

דילוג לתוכן